2.5 Saatte Çekilen Film: Victoria

İlk gösterimini 2015 yılında Berlin Film Festivali’nde yapan suç ve gerilim filmi Victoria alışılmışın dışında olan çekim tekniğiyle gerçekliği arttırarak adeta seyirciyi de olayın kahramanlarından biri haline getiriyor.

Kısa bir süre önce Berlin’e taşınmış İspanyol bir kadın olan Victoria(Laia Costa), bir gece kulübünün çıkışında tanıştığı Sonne(Frederick Lau) ve arkadaşlarının peşine takılır. Başta eğlenceli olan bu arkadaşlık sonrasında yerini gerilim dolu anlara bırakacaktır.

Victoria Filmi Eleştirisi - FilmLoverss

Film 138 dakika boyunca oyuncuları takip eden tek bir kameraman ve ses ekibiyle beraber tek seferde çekilmiş. Bu tekniğe plan sekans ya da tek plan adı veriliyor. Sinemada kullanımı yaygın olan bu teknik Victoria’da tüm film boyunca uygulanıyor. Filmin yönetmeni Sebastian Schipper da bir röportajında bu yöntemin bir delilik olduğunu söylüyor. Sebebiyse en ufak bir hatada tüm filmin baştan çekilecek olması. Yönetmen Schipper yine bu sebeple filmde oyuncuların çoğunlukla doğaçlama oynadıklarını söylüyor. Filmi izlerken de çok rahat bir şekilde hissedebileceğiniz bu durum gerçekliğin de artmasını sağlıyor.

Victoria" shoot out scene, Kreuzberg, Berlin, seen from my window - YouTube
Best Cinematography of 2016; My Picks – Film and Nuance

Tek plan çekimin en iyi yanıysa seyirciye oyuncularla beraber olayların içindeymiş hissini verebilmesi. Film boyunca siz kameramanın yerine geçiyor, Victoria ile beraber bir maceraya atılıyorsunuz. Özellikle filmin ikinci yarısında, gerilimin iyice arttığı sahnelerde kendinizi Victoria ve arkadaş grubunun içinde buluyorsunuz.

Soluksuz izlenecek, ilginç ve bir o kadar da güzel bir film Victoria.

Fun Fact: Filmin başrol oyuncusu Laia Costa(Victoria) verdiği bir röportajda film boyunca kamera karşısında olmadığı tek bir sahne olduğunu, o sahnede de filmin bitimine kadar dayanamayacağı için tuvalete gittiğini söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir